Pojav menopavza imenujemo začetek obdobja neplodnosti pri ženskah. Ta sprememba se zgodi postopoma, najpogosteje se prične med 45 in 55 letom starosti in v povprečju traja od 4 do 7 let.
Je zahtevna sprememba, ki se zgodi v telesu in na vsako žensko vpliva drugače.

Menopavza je zadnja menstruacija in je posledica naravnega procesa usihanja delovanja jajčnikov. Nastop menopavze določamo za nazaj, ko ženska najmanj eno leto ni imela menstruacije. Naravna menopavza lahko nastopi že po 40. letu starosti, v povprečju pa ženske menstruacijo izgubijo pri 52 letih. Če menopavza nastopi pred 40. letom, govorimo o “prezgodnji”, pred 45. letom pa o “zgodnji” menopavzi. Kadar je trajna izguba menstruacije posledica operacije na rodilih, obsevanja ali kemoterapije, gre za t. i. “z zdravljenjem povzročeno” ali iatrogeno menopavzo.
Najpogostejši simptomi menopavze:
Simptomov menopavze je veliko, več je naštetih v zapisu 32 Simptomov Menopavze. Tukaj so izpostavljeni le najpogostejši, saj ženske doživljajo različne simptome v različni intenziteti, redko katera bo doživela vse.
1. Menstruacije postanejo neredne:
Trajajo dlje ali manj časa
So močnejše ali komaj opazne
Bolj pogoste (manj kot 21 dni med zadnjim dnem menstruacije in prvim dnem naslednje menstruacije)
Manj pogoste (kadar menstruacija izostane za 2 ali 3 mesece).
OPOZORILO: Čeprav so menstrualni cikli neredni, lahko ženska v tem obdobju še zmeraj zanosi.
2. Suhost nožnice
3. Vročinski oblivi
4. Nočno potenje
5. Težave s spanjem
6. Spremembe razpoloženja
7. Povečanje telesne mase in upočasnjena presnova
8. Redčenje las in suha koža
9. Izguba polnosti dojk
Zdravstvene posledice Menopavze
Tudi, če ženske nimajo zdravstvenih težav, se po menopavzi povečajo tveganja za razvoj bolezenskih stanj (oglejte si zapis 32 simptomov menopavze). Zaradi velikega padca ravni estrogena se v telesu zgodijo mnoge spremembe, ki lahko ogrozijo vaše zdravje.
Tveganja, ki se razvijejo so v veliki meri odvisna od genetskih in drugih dejavnikov. Kljub temu je dobro, da ste pozorni na naslednje 4 zdravstvene težave, ki se hitreje razvijejo po menopavzi:
1. Povečajo se tveganja za razvoj srčno – žilnih bolezni.
Skoraj tretjina žensk razvije bolezni srca in ožilja po menopavzi. Tveganje za srčni napad se močno poveča že desetletje po menopavzi.
Razlog je, da estrogen pomaga ohranjati prožnost krvnih žil, zato se krčijo in širijo, da se prilagodijo krvnemu pretoku. Ko se ravni estrogena zmanjšajo, se ta sposobnost izgubi.
Skupaj z drugimi spremembami, kot je zvišanje krvnega tlaka, ki lahko odebeli arterijske stene, postane žensko srce nenadoma ogroženo.
Nižje ravni estrogena povzroči tudi povečanje ravni holesterola v krvi.
Genetska tveganja so nekaj, česar ne morete nadzorovati. Toda vaše splošno tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja lahko zmanjšate z zdravim načinom življenja:
V prehrano vključite veliko zelenjave
Zmanjšajte vnos rdečega mesa
Izogibajte se sladkorju in procesirani ter mastni hrani
Tedensko bodite športno aktivni 150 minut
Prenehajte s kajenjem
Pomembno je, da redno spremljate:
Stanje vašega krvnega tlaka
Vaše ravni holesterola
Vaše ravni sladkorja v krvi
Index telesne mase
Čeprav estrogen ščiti srce, se zdravljenje s hormonsko terapijo ni izkazalo za učinkovito pri zmanjševanju tveganja za bolezni srca.
Za podporo delovanja srca priporočamo: